Investičné zlato s hologramom: Spojenie tradície a inovácie

Investičné zlato už dlhé roky predstavuje bezpečný prístav pre kapitál investora. S príchodom švýcarských zlatých slitkov s hologramom od rafinérie Argor-Heraeus, ktoré distribuuje spoločnosť Zlatovna, sa otvára nová kapitola v oblasti investičného zlata, kombinujúca tradičnú hodnotu so sofistikovanou technológiou.

Inovatívne švýcarské zlaté slitky

Tieto unikátne slitky sa vymykajú štandardnému ponímaniu investičného zlata. Hologram ražený na ich zadnej strane zabezpečuje vysoký stupeň autentičnosti a bezpečnosti. Nie je to len obyčajná nálepka, ale integrovaná súčasť slitku, ktorá zabraňuje možnosti jeho falšovania.

Bezpečnosť Zabezpečená Kinebar® Technológiou

Kľúčovým prvkom, ktorý odlišuje tieto slitky od ostatných, je Kinebar® technológia. Táto technológia predstavuje patentovaný holografický bezpečnostný prvok, známy aj z ochrany bankoviek a cestovných pasov. Tento prvok mení svoj vzhľad v závislosti od uhla pohľadu, čím poskytuje dodatočný bezpečnostný rozmer.

Výhody Investovania do Zlata s Hologramom

Investovanie do zlata s hologramom ponúka viaceré výhody. Okrem zvýšenej bezpečnosti a potvrdenia autentičnosti poskytuje tieto slitky aj estetickú hodnotu. Navyše, napriek vysokému stupňu inovácie a bezpečnosti, sú ceny týchto slitkov porovnateľné s bežnými zlatými slitkami.

Dostupnosť a Prístup k Investičnému Zlatu

Spoločnosť Zlatovna, ako distribútor týchto inovatívnych produktov, zabezpečuje ich dostupnosť na Slovenskom a Českom trhu. Ponúka širokú škálu možností pre tých, ktorí hľadajú bezpečnú a spoľahlivú formu investície s dodatočnou hodnotou zabezpečenia.

Investičné zlato s hologramom predstavuje ideálnu voľbu pre moderného investora, ktorý hľadá spojenie tradičnej hodnoty a inovatívnej technológie. Ak máte záujem o bezpečnú a spoľahlivú investíciu, navštívte investičné zlato a objavte možnosti, ktoré ponúka tento jedinečný finančný produkt.

Stres ako nebezpečný faktor: ako ho eliminovať?

So stresom sa stretávame každý jeden deň. Vplýva na nás práca, škola či vzťahy. Do istej miery je stres zdravý, no ak pretrváva dlhodobo a pravidelne, môže viesť ku zdravotným problémom, ktoré sú aj vážnejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Mnohé civilizačné ochorenia súvisia práve so stresom. Napríklad, cukrovka alebo obezita. Ak sa chcete týmto zdravotným komplikáciám vyhnúť, mali by ste v prvom rade eliminovať svoj stres a napätie. Je pochopiteľné, že občas sú dni náročnejšie, no je potrebné zamerať sa na svoju psychiku. Ako efektívne eliminovať stres?

Vyskúšajte EeSystem

Počuli ste už niekedy o EeSysteme? Vo všeobecnosti ide o inovatívnu technológiu. Je neinvazívna a bezbolestná, preto je aj u ľudí mimoriadne obľúbená. Zameriava sa hlavne na stimuláciu buniek a tkanív, vďaka čomu prispieva k regeneráciu a uvoľneniu napätia. EeSystem odbúrava stres, dokonca, už po 30 – 45 minút celkovej terapie. Výhodou je tiež skutočnosť, že napomáha aj pri ďalších zdravotných problémoch, ako je vysoký krvný tlak, nespavosť, chronické bolesti či posilňuje imunitný systém a mnoho ďalšieho.

Meditačné cvičenia

Do svojej rutiny by ste mali zaradiť aj meditačné cvičenia. Pri nich sa dokáže psychika do vysokej miery uvoľniť, vďaka čomu prídete na iné myšlienky. Neváhajte vyskúšať jógu, pri ktorej si aj zacvičíte a zároveň odbúrate stres. Začnite zľahka – napríklad krátkou rannou alebo večernou meditáciou, ktorá bude zameraná na správne dýchanie. Je dôležité, aby ste sa ponorili hlbšie do seba a nepripúšťali si tak žiadny stres.

Pravidelne cvičte

Na uvoľnenie psychiky je tiež dôležitá pravidelná fyzická aktivita. Preto si nájdite takú, ktorá vás bude baviť a budete ju ochotní vykonávať pravidelne. Môže ísť aj o kardio športy ako je beh či plávanie, pri ktorých si posilníte aj svoje srdce a celú kondíciu.

Trápi vás bolesť kĺbov? Toto sú najčastejšie príčiny!

Bolesť kĺbov nemusí trápiť len staršie ročníky. Čoraz viac sa totiž objavuje najmä u mladých ľudí. Príčina sa častokrát rieši veľmi ťažko, pretože dôvodov bolesti kĺbov môže byť veľmi veľa.

V prvom rade platí, že ak ste na sebe spozorovali neustupujúcu bolesť kĺbov, mali by ste to riešiť s lekárom. Ten vám spraví komplexné krvné testy. Z krvi sa dá totiž zistiť veľa. Napríklad, či ste náhodou neprekonali nejakú infekciu, o ktorej ste možno ani nevedeli, prípadne či nemáte v tele vyšší zápal. Na základe toho vám lekár predpíše lieky a nastaví správnu liečbu.

Nedostatočná výživa

U mladých ľudí je problémom najmä nedostatočná výživa kĺbov. Kĺby totiž potrebujú dostatok kolagénu, minerálov a vitamínov. Ak nie sú tieto látky prijímané z potravy dostatočne, môže nastať problém. Preto neváhajte a zaobstarajte si výživové doplnky na podporu zdravia kĺbov. Určite je to skvelé riešenie, pretože takéto zložky sa v bežných potravinách nenachádzajú v dostatočnom množstve.

Veľmi málo pohybu

Bolesť kĺbov môže nastať aj z dôvodu, že sa málo hýbete. Ak potom nastane deň, keď prejdete viac krokov, vaše telo na to nie je zvyknuté a môže sa to odzrkadliť na väčšej bolesti kĺbov. Preto sa hýbte pravidelne a nájdite si fyzickú aktivitu, vďaka ktorej rozhýbete svoje telo. Skvelým riešením je plávanie, ktoré nejakým spôsobom kĺby nezaťažuje a vám dodá dobrú kondíciu.

Rehabilitácie sú na mieste

Ak u vás dlhodobo pretrváva bolesť kĺbov, mali by ste investovať do rehabilitácií. Skvelým riešením je aj funkčná medicína, ktorá sa zaoberá vyhľadávaním príčiny bolesti kĺbov. Niekedy totiž môže byť v tele skrytý zápal, ktorý pochádza z niektorého orgánu. Rehabilitácie v rámci funkčnej medicíny dokážu tento problém modernými vyšetrovacími technológiami objaviť. Takéto rehabilitačné centrum je totiž pod dohľadom skúsených fyzioterapeutov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v odbore.

Kde hľadať zariadenie na liečbu závislostí

Niektorí pacienti možno nevedia, že ústav na liečbu závislostí si môžu vybrať sami. Či už liečebňu, alebo nemocnicu – prísť do nej môžete dokonca sami bez odporúčania lekára. Či vás vezmú, to je druhá vec. Závisí to od kapacity zariadenia a od prijímacieho posudku psychiatra v zariadení. Na Slovensku máme dlhodobo problémy s rôznymi závislosťami, či už alkoholovými alebo drogovými. Samostatnú kapitolu tvoria závislosti na online kasínach čiže gamblingu. Existujú aj malé súkromné poradne, nielen veľké nemocnice. Tue je stručný prehľad tých najznámejších: 

Centrum pre liečbu drogových závislostí Bratislava

Špecializovaná nemocnica v Ružinove, ktorá skúma a pomáha s rôznymi závislosťami (alkohol, drogy, fajčenie, gambling). Ide o najväčšie centrum tohto druhu u nás. Poskytuje ambulatnú pomoc, má aj lôžkové oddelenie, online poradňu, prevádzkuje terapeutické kluby a ďalšie služby.

Centrum pre liečbu drogových závislostí Košice

Hoci menšie ako to bratislavské, aj košické pracovisko so svojím tímom psychiatrov a zdravotných sestier pomáha závislým pacientom a ich rodinám.

Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie

Vo veľkom krásnom parku s kaštieľom a komplexom budov po šľachtickom rode funguje známa nemocnica pomáhajúca s rôznymi poruchami, neduhmi, stavmi, a samozrejme, aj závislosťami. Vo výbave inštitúcie sú napríklad kaderníctva, knižnica, posilovňa, práčovňa a ďalšie. Bývajú tu aj spoločenské podujatia a plesy pre pacientov a ich príbuzných.

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku

V malokarpatskom prostredí sídli stará nemonica so siedmimi klinikami a niekoľkými ambulanciami, ktorá poskytuje urgentnú aj dlhodobú starostlivosť, mužom aj ženám. V roku 2024 si pripomenie 100 rokov od založenia. Pôvodne šlo o kúpele, ktoré sa podujali starať sa aj o ľudí s psychickými problémami. Nemocnica disponuje stovkami lôžok aj pracovníkov, a samozrejme, aj vynikajúcim renomé.

Psychiatrická liečebňa Sučany

Ambulantní psychiatri posielajú pacientov do tejto liečebne najmä zo spádovej žilinskej oblasti (v Žiline tiež pôsobí jedno CpLDZ), ale nájdeme tu aj pacientov z iných regiónov. Ide o menšie zariadenie, avšak priebežne modernizované, so svojím miestom pri liečbe a vzdelávaní obyvateľstva.

Odborný liečebný ústav psychiatrický Predná Hora

V zimnej budove po bulharskom cárovi sídli známy ústav, kde sa pôvodne po Druhej svetovej vojne liečila tuberkulóza. Od sedemdesiatych rokov sem mieria na liečbu aj alkoholici, neskôr ľudia trpiaci závislosťami. Lokalita Prednej Hory v lesnatej Muránskej planiny nabáda pacientov liečiť sa pohybom v prírode.

Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci

Už na prelome 19. a 20. storočia tu umiestnili niekoľko slabomyseľných uhorských obyvateľov. Po Druhej svetovej vojne sa zo zariadenia stala regulárna psychiatrická liečebňa a od roku 1992 patrí ústav priamo pod Ministerstvo zdravotníctva.

Rohože Multitex pre bezpečnosť na pracovisku


Výroba je stále častejšie riadená robotmi a počítačmi, ale v niektorých odvetviach sa stále využívajú mechanické stroje. Ich súčasti sa otáčajú, pohybujú sa, a preto musia byť tiež premazávané, aby sa zabránilo nežiadúcemu treniu. K tomu patria rôzne oleje, tuky alebo iné mazivá. Pokiaľ niekde dochádza k netesnostiam, kvapaliny unikajú na zem, čo môže byť nebezpečné. Zamestnanci sa môžu ľahko pošmyknúť. Mewa preto ponúka perfektné riešenie v podobe rohoží Multitex, ktoré spoľahlivo absorbujú všetky tekutiny. Podlaha tak zostáva čistá a výrazne sa zvyšuje bezpečnosť pri práci.

Textilné rohože stačí jednoducho rozložiť v problematických miestach, pod netesniacimi zariadeniami alebo pod odkvapkávajúce súčiastky vozidiel, napríklad v dielni. Vďaka ich textilnej štruktúre nasiaknu veľké množstvo tekutiny. Malé, horšie prístupné miesta sú  tak s jednou jedinou rohožou dobre chránené. Pre väčšie povrchy je možné použiť niekoľko rohoží vedľa seba. Tieto podložky nie sú také objemné ako vaňa a dobre kryjú podlahu.

„Rohože na zachytávanie oleja okamžite prevádzajú tekutinu z vonkajšej tkaniny dovnútra a ukladajú ju v absorpčnom jadre,“ vysvetľuje funkciu Mewa-Multitex konateľka slovenskej pobočky Mewa, Elena Holanová. Povrch rohoží je tak relatívne suchý, zatiaľ čo špeciálna tkanina vo vnútri rovnomerne absorbuje až 3 litre tekutiny. Rohože nájdu uplatnenie takmer vo všetkých odboroch. V malých autodielňach, v stredne veľkých kovoobrábacích firmách so sústruhmi, ale aj v obrovských priemyselných halách.

Rohože sú dodávané zákazníkom v rámci kompletného servisného systému Mewa. Po použití sú vyzdvihnuté, vyprané a čisté privezené späť na použitie. To je veľká výhoda ako pre stredne veľké firmy, ktoré nechcú zbytočne zaťažovať personál, tak aj pre veľké priemyselné podniky. Tie potom môžu úplne presne plánovať štruktúru svojich nákladov. Používaním rohoží Multitex v systéme zdieľania textilu získavajú zákazníci Mewa šikovného pomocníka, ktorý zaručuje poriadok na pracovisku.

Rohože udržujú podlahy a podrážky obuvi zamestnancov bez oleja a kvapalín, čo môže zabrániť nehodám. Sú tak dodržiavané bezpečnostné štandardy, zatiaľ čo výrobné haly zostávajú čisté a zamestnanci sa môžu sústrediť na svoje hlavné pracovné činnosti.

V porovnaní s inými pomôckami dosahuje pružná textilná podložka dobré výsledky. Plastové vane sú objemné a nezmestia sa do každého rohu. Piesok a granuláty menej sajú a rýchlo sa roznášajú po celej podlahe, takže hrozí pošmyknutie. Jednorazové handry sú tiež menej účinné a to predovšetkým v prípade veľkých únikov. Potrebujete ich veľa a po použití zostanú na likvidáciu špinavé v dielni.

Mewa je jednou zo spoločností, ktoré kladú mimoriadny dôraz na dodržiavanie zásad udržateľnosti. Táto myšlienka sa odráža v servisnom systéme Mewa, ktorý je obzvlášť šetrný k zdrojom, ako sú energia alebo čistá voda. Rohože sú prané  ekologickým spôsobom a znovu sa používajú. Olej vypraný z rohoží je tepelne zužitkovaný a opakovaná využiteľnosť produktov Mewa znamená, že nevznikajú žiadne „hory“ odpadu škodlivé pre životné prostredie.

Vedenie spoločností sa navyše nemusí starať o dodávky a likvidáciu rohoží Multitex. Tie sa uskladnia po použití do bezpečnostných kontajnerov SaCon, vodiči ich odvezú z továrenských hál alebo dielní na vypranie a vymenia ich v rámci kompletnej služby u zákazníka za čisté. Pre zamestnancov tak v práci nevznikajú nové zbytočné úlohy a dôležitý problém je vyriešený nekomplikovaným servisom.

Spoločnosť Mewa bola založená roku 1908. V súčasnosti sa jedná o poprednú firmu pôsobiacu v oblasti textilného manažmentu. So svojimi 46 pobočkami zásobuje podniky po celej Európe pracovným a ochranným oblečením, čistiacimi utierkami na priemyselné využitie, rohožami, ale aj kompletným systémom služieb na čistenie súčiastok. To všetko vrátane údržby, servisu, skladovania a logistiky. Je možné tiež objednať výrobky pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. O približne 190 000 živnostníkov, remeselníkov a zákazníkov z oblasti priemyslu, obchodu alebo gastronómie sa stará zhruba 5700 zamestnancov. Roku 2021 dosiahla skupina Mewa obrat 770.4 miliónov eur a stala sa tak lídrom v oblasti textilného manažmentu. Spoločnosť získala rad ocenení za svoj záväzok k udržateľnosti, zodpovednému správaniu a riadeniu značky.

 

Výbava pre bábätko: Na čo by ste nemali zabudnúť?

Ste prvorodičmi, poprípade máte už z príchodu dieťaťa stres a nechcete na nič zabudnúť? Nemajte obavy, prirodzený stres je normálny. Nemali by ste sa však ničoho obávať. Určite všetko zvládnete až do posledných detailov.

Nič nie je horšie, ako keď si lámete hlavu povinnosťami príliš vopred. Predsa len, nebude to vplývať dobre na vaše zdravie, ale ani na zdravie vášho dieťaťa. Preto zachovajte kľud a všetko si dobre premyslite. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame zoznam vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť kúpiť pre vašu ratolesť. Chceme vám to predsa čo najviac uľahčiť, tak sa neváhajte inšpirovať.

Zásoba plienok

V prvom rade je dôležité, aby ste si urobili dostatočné zásoby plienok. Predsa len, tie sa zvyknúť míňať veľmi rýchlo, čo je, samozrejme, pochopiteľné. Mali by ste si zaobstarať bambusové plienky, ktoré sú maximálne ekologické a prinášajú množstvo benefitov.

Výborným riešením sú aj Moltex plienky. Pre detskú pokožku sú maximálne bezpečné a mimoriadne komfortné. Vaše bábätko takéto plienky bezpochyby ocení. Okrem iného, pri výbere tohto produktu sa vždy zamerajte na zloženie a veľkosť.

Náš tip: Väčšie deti budú potrebovať kvalitnú autosedačku, nočníček, ale tiež napríklad helmu na hlavu, až budú mať detské bicykle a odrážadlá.

Kvalitný kočík

Veľmi dôležitým parametrom a produktom je kočík. Ten by mal spĺňať praktickú, ale aj estetickú stránku. Je dôležité, aby sa vám páčil, ale zároveň je potrebné, aby sa v ňom vaše bábätko cítilo pohodlné. To isté platí aj pre vyššie spomenuté plienky. Predsa len, kočík je produkt, ktorý môžete využiť aj v ďalších generáciách. Preto pri výbere nešetrite a radšej investujte viac.

Taktiež je dôležité, aby ste si vybrali vhodnú spoločnosť. Výborným riešením je spoločnosť ekomarket.sk, ktorý vám poskytne vždy tie najviac kvalitné produkty. Na výber ich máte vždy niekoľko, preto neváhajte a inšpirujte sa aj touto spoločnosťou. Rozhodne to neoľutujete, práve naopak.

Operácia sivého zákalu – nemáte sa čoho obávať

Sivý zákal je vekom podmienené ochorenie, ktorému sa pravdepodobne nevyhne nikto z nás. Očná šošovka se zakalí a náš zrak je tak v ohrození. Zanedbaním môže tento proces viesť až k úplnej slepote, a preto je veľmi dôležitá prevencia a včasný zákrok.

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta, vás môže dobehnúť s pribúdajúcim vekom a vy môžete tento problém odstrániť jednoduchým operačným zákrokom, ktorý bude pre vás bezpečný a bezbolestný. Navyše základná operácia je plne hradená vašou zdravotnou poisťovňou, takže je to skutočne otázkou len vášho rozhodnutia.

Ako sa pozeráte na svet vy?

Pohľad na svet môže byť pred a po operácii rôzny. Samozrejme nie len očami ale aj celkovým vnímaním. Starší ľudia, ktorým sa zhoršuje zrak, môžu trpieť frustráciou či depresiami, pretože majú pocit, že zhoršovaním ich zraku sa odráža ich vek. Odstránenie sivého zákalu môže priniesť aj nový pohľad na svet, čo sa týka vitality a chuti do života vašich príbuzných. Jasným a ostrým videním si budú pripadať mladšie a budú plný života, v ktorom uvidia všetky farby skutočne jasno.

Bezpečnosť zákroku

Samotnej operácie sa nemusíte vôbec obávať, nakoľko je jednou z najčastejšie vykonávaných operácií vôbec. Jej bezpečnosť vám zaručia aj odborní lekári, ktorí sa o vás budú počas operácie starať. Operácia sivého zákalu je skutočne nenáročná a trvá len chvíľu. Operácia je bezbolestná a vy sa nemusíte obávať ani celkovej anestézii, pretože vaše oko bude znecitlivené kvapkami, vďaka ktorým nebudete cítiť žiadnu bolesť. Bezpečnosť zaručuje aj moderné vybavenie, frekvencia zákrokov vykonávaných na vybranej klinike a skúsenosti chirurgov. Ak sa bojíte skalpela, existuje spôsob, ako sa mu vyhnúť. Sivý zákal možno operovať pomocou femtosekundového lasera LenSx. Vďaka tomu je zákrok ešte rýchlejší, šetrnejší a skracuje sa aj čas rekonvalescencie.

Prečo je operácia nevyhnutná?

Jediná možnosť liečby sivého zákalu je operácia. Poškodená šošovka sa inak napraviť nedá, možnosťou je len jej výmena, pričom sa odstráni a nahradí ju nová, umelá šošovka. Pred operáciou musí každý pacient podstúpiť vstupné vyšetrenie, ktoré je veľmi precízne a počas neho lekári zhodnotia váš stav. Ak máte poškodené šošovky v obidvoch očiach, odporúča sa operovať najprv jedno oko a o niekoľko dní neskôr druhé oko. Na druhý deň po operácii už môžete vidieť a vykonávať bežné domáce činnosti.

Aké sú ďalšie výhody operácie?

Operácia katarakty je plne hradená vašou poisťovňou a vy sa tak nemusíte obávať, že by ste museli doplácať peniaze. Vaša šošovka bude nahradená tzv. monofokálnou vnútroočnou šošovkou. Zbavíte sa tak šedého zákalu a uvidíte na jednu vzdialenosť bez okuliarov. Je na vás, či si vyberiete videnie do diaľky či do blízka. O umelú šošovku sa nemusíte špeciálne starať a vydrží vám v oku do konca života. Preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, či od nej chcete viac.

Keď chcete viac

Oplatí sa priplatiť si za asférickú vnútroočnú šošovku, ktorá vám umožní dobre vidieť aj pri slabom osvetlení, napr. pri sledovaní televízie alebo pri jazde autom za šera. Ak trpíte astigmatizmom, je dobré investovať do torických šošoviek, ktoré tento problém vyriešia. Ak sa chcete zbaviť sivého zákalu spolu s okuliarmi na viacero vzdialeností, požiadajte o šošovky s rozšírenou hĺbkou ostrosti alebo trifokálne šošovky. Odborní lekári vám poradia, ktorá bude pre vás vhodná a postarajú sa o špičkovú zdravotnú starostlivosť o vás a váš zrak.

Zdroje: https://www.neovizia.sk/, https://www.ocnesokolik.sk/

Pracujete v laboratóriu? Tieto pomôcky budete potrebovať!

 

Práca v laboratóriu rozhodne nie jednoduchá. K vykonávaniu tejto práce musíte mať určité vzdelanie a kopec vedomostí. To vám však stačiť nebude. Na trhu je množstvo laboratórnych pomôcok, bez ktorých sa v laboratóriu rozhodne nezaobídete. Aby sme vám to uľahčili, prinášame vám jasný prehľad.

Ako dobre viete, laboratórium musí mať určité vybavenie. Všetko záleží od konkrétneho výkonu práce. My vám však prinášame prehľad laboratórnych pomôcok, ktoré sú potrebné vždy, bez rozdielu konkrétnej špecializácie. Aké laboratórne pomôcky budete potrebovať pre prácu v laboratóriu?

Petriho misky

Základom vybavenia laboratória je petriho miska. Tá vo väčšine prípadov slúži na kultiváciu baktérií. Petriho misky sa využívajú najmä v oblasti mikrobiológie. Je potrebné ich vyberať na základe veľkosti. Táto laboratórna pomôcka môže byť sklená, plastová a okrúhla. Súčasťou balenia musí byť viečko, ktoré má v tomto prípade obrovský význam.

Skúmavky, ktoré sa vždy zídu

Na trhu dnes nájdete širokú škálu skúmaviek, ktoré sú rôzneho druhu. V laboratóriu sú mimoriadne potrebné. Skúmavky sú určené na stolicu, moč či krv. Tieto laboratórne pomôcky sú potrebné aj pre chemikov, na vykonávanie pokusov rôzneho druhu. Pri výbere týchto produktov sa zamerajte na objem, veľkosť a radšej nakupujte vo väčších počtoch.

Odmerné valce

V laboratóriu sa merajú kvapaliny a iné látky pomocou odmerných valcov. Ich priemery sa však odlišujú. Preto je potrebné zakúpiť rôzne veľkosti. Odmerné valce však možno využiť v každom laboratóriu. Okrem kvapalín môžete pomocou týchto pomôcok odmerať aj tuhé látky.

Ochranné pomôcky

Ak pracujete v laboratóriu, dobre viete, že je potrebné sa určitým spôsobom chrániť. Základom je plášť a ochranné okuliare. Tie chránia človeka pred podráždením kyselinami a inými roztokmi. Nezabúdajte používať aj ochranné rukavice.

Tieto laboratórne pomôcky sú základom každého laboratória. Samozrejme, potrebné sú aj ďalšie pomôcky, no tie sa odlišujú už podľa konkrétnej špecializácie.

Syndróm karpálneho tunela – ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Pracujete často na počítači a stretávate sa s tým, že vám akosi tŕpnu prsty? Pociťujete občas brnenie rúk, kvôli ktorému sa vám nedá dobre spať? S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte ochorením, ktoré sa objavuje čoraz častejšie aj u mladších ľudí. Jeho názov je syndróm karpálneho tunela.

Najmä pri pravidelnej a dlho-trvajúcej práci s myškou dochádza k tomu, že zadný zápästný sval sa presilí. To by samo o sebe nemuselo znamenať problém, avšak cez tento sval prechádza dôležitý prístredný nerv. Ten sa pri práci s myškou, prípadne iných činnostiach, kedy je zaťažené zápästie, takpovediac priškrtí. V dôsledku toho dôjde k zhrubnutiu namáhaného miesta, pričom to má za následok obmedzenie krvného prietoku a nervových signálov smerujúcich do ruky.

Príznaky karpálneho tunela

Karpálny tunel sa najčastejšie prejavuje tŕpnutím ruky, ktoré sa objavuje nielen pri namáhaní zápästia, ale aj svojvoľne. Napríklad, počas spánku. Kvôli tomu môže karpálny tunel zhoršovať kvalitu spánku, prípadne schopnosť sústrediť sa. Pri dlhodobom ignorovaní príznakov môže syndróm karpálneho tunela vyústiť až do problémov s motorikou prstov. Človek tak stráca schopnosť zvládať jemné činnosti.

Ako sa dá karpálny tunel liečiť?

Našťastie, v dnešnej dobe existuje už účinný spôsob liečby karpálneho tunela – operácia. Tá má takmer 100% účinnosť, čo znamená, že po jej absolvovaní budú vaše ruky opäť fungovať „ako nové“. Nebudete pociťovať už žiadne brnenie a prinavráti sa vám späť jemná motorika.

Pokiaľ máte záujem o operáciu karpálneho tunela, odporúčame zveriť ju do rúk profesionálom. Napríklad, expertom z kliniky Painclinic, ktorí majú s týmto druhom operácie bohaté skúsenosti. Zákrok je pomerne rýchly a jednoduchý, nemusíte sa preto obávať negatívnych vedľajších účinkov. Benefitom je taktiež možnosť vrátiť sa rýchlo späť do bežného života.

Kofex – ideálny prípravok pre vodičov na dlhé cesty!

Chystáte sa na dovolenku a čaká vás dlhá cesta? Ako vodič by ste si mali dávať pozor, aby boli vaše reflexy stále čo najlepšie. Ako však poraziť únavu pri dlhej ceste a efektívne nabudiť mozog?

Jedným z najobľúbenejším „životabudičov“ je najmä káva, ktorú si väčšina z nás s radosťou dopraje každé jedno ráno. Keď však niekam cestujete autom, s kávou môže byť problém. Samozrejme, vždy je možnosť zastaviť sa na jednu kávičku niekde na pumpe, no väčšina z nás má rada, keď nemusí každú chvíľu zbytočne zastavovať. Nehovoriac o tom, že ak pijete kávu príliš často, môže sa vám znechutiť. Pitie kávy je naviac zdĺhavé a kávu nemôžete kombinovať so všetkými svojimi obľúbenými jedlami a nápojmi.

Druhým riešením pre vodičov sú energetické nápoje, ktoré sú o niečo praktickejšie ako káva. Môžete ich piť kedykoľvek, hoc aj počas jazdy a zároveň ich môžete kombinovať s akýmikoľvek inými jedlami či nápojmi. Aj energetické nápoje však majú svoje negatívum, a to poriadne citeľné – nášmu organizmu pomerne škodia, najmä, ak ich pijete často.

Kofex – ideálny praktický kompromis

Našťastie, je tu aj jednoduchšie a výhodnejšie riešenie ako káva či energetický nápoj a je ním práve prípravok Kofex, ktorý je v podobe ľahko užívateľných tabliet. Ako už napovedá jeho názov, tablety Kofex obsahujú kofeín, teda látku, ktorá dokáže efektívne nabudiť ľudský mozog, zlepšiť reflexy, kognitívne funkcie a má množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Keďže kofeín nabudzuje mozog, okrem šoférov sú tablety Kofex vhodné aj pre študentov či iných psychicky pracujúcich ľudí.

Tablety Kofex obsahujú kombináciu čistého kofeínu a prírodného kofeínu z guarany, vďaka čomu majú výrazný účinok, no zároveň pri nich nehrozí vznik závislosti, takže sú mimoriadne bezpečné. Tablety Kofex zoženiete za výhodnú cenu v e-shope Greenlike.sk. Tak neváhajte a vybavte sa na dlhé cesty aj vy!