Kde hľadať zariadenie na liečbu závislostí

Niektorí pacienti možno nevedia, že ústav na liečbu závislostí si môžu vybrať sami. Či už liečebňu, alebo nemocnicu – prísť do nej môžete dokonca sami bez odporúčania lekára. Či vás vezmú, to je druhá vec. Závisí to od kapacity zariadenia a od prijímacieho posudku psychiatra v zariadení. Na Slovensku máme dlhodobo problémy s rôznymi závislosťami, či už alkoholovými alebo drogovými. Samostatnú kapitolu tvoria závislosti na online kasínach čiže gamblingu. Existujú aj malé súkromné poradne, nielen veľké nemocnice. Tue je stručný prehľad tých najznámejších: 

Centrum pre liečbu drogových závislostí Bratislava

Špecializovaná nemocnica v Ružinove, ktorá skúma a pomáha s rôznymi závislosťami (alkohol, drogy, fajčenie, gambling). Ide o najväčšie centrum tohto druhu u nás. Poskytuje ambulatnú pomoc, má aj lôžkové oddelenie, online poradňu, prevádzkuje terapeutické kluby a ďalšie služby.

Centrum pre liečbu drogových závislostí Košice

Hoci menšie ako to bratislavské, aj košické pracovisko so svojím tímom psychiatrov a zdravotných sestier pomáha závislým pacientom a ich rodinám.

Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie

Vo veľkom krásnom parku s kaštieľom a komplexom budov po šľachtickom rode funguje známa nemocnica pomáhajúca s rôznymi poruchami, neduhmi, stavmi, a samozrejme, aj závislosťami. Vo výbave inštitúcie sú napríklad kaderníctva, knižnica, posilovňa, práčovňa a ďalšie. Bývajú tu aj spoločenské podujatia a plesy pre pacientov a ich príbuzných.

Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku

V malokarpatskom prostredí sídli stará nemonica so siedmimi klinikami a niekoľkými ambulanciami, ktorá poskytuje urgentnú aj dlhodobú starostlivosť, mužom aj ženám. V roku 2024 si pripomenie 100 rokov od založenia. Pôvodne šlo o kúpele, ktoré sa podujali starať sa aj o ľudí s psychickými problémami. Nemocnica disponuje stovkami lôžok aj pracovníkov, a samozrejme, aj vynikajúcim renomé.

Psychiatrická liečebňa Sučany

Ambulantní psychiatri posielajú pacientov do tejto liečebne najmä zo spádovej žilinskej oblasti (v Žiline tiež pôsobí jedno CpLDZ), ale nájdeme tu aj pacientov z iných regiónov. Ide o menšie zariadenie, avšak priebežne modernizované, so svojím miestom pri liečbe a vzdelávaní obyvateľstva.

Odborný liečebný ústav psychiatrický Predná Hora

V zimnej budove po bulharskom cárovi sídli známy ústav, kde sa pôvodne po Druhej svetovej vojne liečila tuberkulóza. Od sedemdesiatych rokov sem mieria na liečbu aj alkoholici, neskôr ľudia trpiaci závislosťami. Lokalita Prednej Hory v lesnatej Muránskej planiny nabáda pacientov liečiť sa pohybom v prírode.

Psychiatrická liečebňa Samuela Bluma v Plešivci

Už na prelome 19. a 20. storočia tu umiestnili niekoľko slabomyseľných uhorských obyvateľov. Po Druhej svetovej vojne sa zo zariadenia stala regulárna psychiatrická liečebňa a od roku 1992 patrí ústav priamo pod Ministerstvo zdravotníctva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *