Syndróm karpálneho tunela – ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Pracujete často na počítači a stretávate sa s tým, že vám akosi tŕpnu prsty? Pociťujete občas brnenie rúk, kvôli ktorému sa vám nedá dobre spať? S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte ochorením, ktoré sa objavuje čoraz častejšie aj u mladších ľudí. Jeho názov je syndróm karpálneho tunela.

Najmä pri pravidelnej a dlho-trvajúcej práci s myškou dochádza k tomu, že zadný zápästný sval sa presilí. To by samo o sebe nemuselo znamenať problém, avšak cez tento sval prechádza dôležitý prístredný nerv. Ten sa pri práci s myškou, prípadne iných činnostiach, kedy je zaťažené zápästie, takpovediac priškrtí. V dôsledku toho dôjde k zhrubnutiu namáhaného miesta, pričom to má za následok obmedzenie krvného prietoku a nervových signálov smerujúcich do ruky.

Príznaky karpálneho tunela

Karpálny tunel sa najčastejšie prejavuje tŕpnutím ruky, ktoré sa objavuje nielen pri namáhaní zápästia, ale aj svojvoľne. Napríklad, počas spánku. Kvôli tomu môže karpálny tunel zhoršovať kvalitu spánku, prípadne schopnosť sústrediť sa. Pri dlhodobom ignorovaní príznakov môže syndróm karpálneho tunela vyústiť až do problémov s motorikou prstov. Človek tak stráca schopnosť zvládať jemné činnosti.

Ako sa dá karpálny tunel liečiť?

Našťastie, v dnešnej dobe existuje už účinný spôsob liečby karpálneho tunela – operácia. Tá má takmer 100% účinnosť, čo znamená, že po jej absolvovaní budú vaše ruky opäť fungovať „ako nové“. Nebudete pociťovať už žiadne brnenie a prinavráti sa vám späť jemná motorika.

Pokiaľ máte záujem o operáciu karpálneho tunela, odporúčame zveriť ju do rúk profesionálom. Napríklad, expertom z kliniky Painclinic, ktorí majú s týmto druhom operácie bohaté skúsenosti. Zákrok je pomerne rýchly a jednoduchý, nemusíte sa preto obávať negatívnych vedľajších účinkov. Benefitom je taktiež možnosť vrátiť sa rýchlo späť do bežného života.