Operácia sivého zákalu – nemáte sa čoho obávať

Sivý zákal je vekom podmienené ochorenie, ktorému sa pravdepodobne nevyhne nikto z nás. Očná šošovka se zakalí a náš zrak je tak v ohrození. Zanedbaním môže tento proces viesť až k úplnej slepote, a preto je veľmi dôležitá prevencia a včasný zákrok.

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta, vás môže dobehnúť s pribúdajúcim vekom a vy môžete tento problém odstrániť jednoduchým operačným zákrokom, ktorý bude pre vás bezpečný a bezbolestný. Navyše základná operácia je plne hradená vašou zdravotnou poisťovňou, takže je to skutočne otázkou len vášho rozhodnutia.

Ako sa pozeráte na svet vy?

Pohľad na svet môže byť pred a po operácii rôzny. Samozrejme nie len očami ale aj celkovým vnímaním. Starší ľudia, ktorým sa zhoršuje zrak, môžu trpieť frustráciou či depresiami, pretože majú pocit, že zhoršovaním ich zraku sa odráža ich vek. Odstránenie sivého zákalu môže priniesť aj nový pohľad na svet, čo sa týka vitality a chuti do života vašich príbuzných. Jasným a ostrým videním si budú pripadať mladšie a budú plný života, v ktorom uvidia všetky farby skutočne jasno.

Bezpečnosť zákroku

Samotnej operácie sa nemusíte vôbec obávať, nakoľko je jednou z najčastejšie vykonávaných operácií vôbec. Jej bezpečnosť vám zaručia aj odborní lekári, ktorí sa o vás budú počas operácie starať. Operácia sivého zákalu je skutočne nenáročná a trvá len chvíľu. Operácia je bezbolestná a vy sa nemusíte obávať ani celkovej anestézii, pretože vaše oko bude znecitlivené kvapkami, vďaka ktorým nebudete cítiť žiadnu bolesť. Bezpečnosť zaručuje aj moderné vybavenie, frekvencia zákrokov vykonávaných na vybranej klinike a skúsenosti chirurgov. Ak sa bojíte skalpela, existuje spôsob, ako sa mu vyhnúť. Sivý zákal možno operovať pomocou femtosekundového lasera LenSx. Vďaka tomu je zákrok ešte rýchlejší, šetrnejší a skracuje sa aj čas rekonvalescencie.

Prečo je operácia nevyhnutná?

Jediná možnosť liečby sivého zákalu je operácia. Poškodená šošovka sa inak napraviť nedá, možnosťou je len jej výmena, pričom sa odstráni a nahradí ju nová, umelá šošovka. Pred operáciou musí každý pacient podstúpiť vstupné vyšetrenie, ktoré je veľmi precízne a počas neho lekári zhodnotia váš stav. Ak máte poškodené šošovky v obidvoch očiach, odporúča sa operovať najprv jedno oko a o niekoľko dní neskôr druhé oko. Na druhý deň po operácii už môžete vidieť a vykonávať bežné domáce činnosti.

Aké sú ďalšie výhody operácie?

Operácia katarakty je plne hradená vašou poisťovňou a vy sa tak nemusíte obávať, že by ste museli doplácať peniaze. Vaša šošovka bude nahradená tzv. monofokálnou vnútroočnou šošovkou. Zbavíte sa tak šedého zákalu a uvidíte na jednu vzdialenosť bez okuliarov. Je na vás, či si vyberiete videnie do diaľky či do blízka. O umelú šošovku sa nemusíte špeciálne starať a vydrží vám v oku do konca života. Preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, či od nej chcete viac.

Keď chcete viac

Oplatí sa priplatiť si za asférickú vnútroočnú šošovku, ktorá vám umožní dobre vidieť aj pri slabom osvetlení, napr. pri sledovaní televízie alebo pri jazde autom za šera. Ak trpíte astigmatizmom, je dobré investovať do torických šošoviek, ktoré tento problém vyriešia. Ak sa chcete zbaviť sivého zákalu spolu s okuliarmi na viacero vzdialeností, požiadajte o šošovky s rozšírenou hĺbkou ostrosti alebo trifokálne šošovky. Odborní lekári vám poradia, ktorá bude pre vás vhodná a postarajú sa o špičkovú zdravotnú starostlivosť o vás a váš zrak.

Zdroje: https://www.neovizia.sk/, https://www.ocnesokolik.sk/