Ako sa starať o miesta postihnuté atopickým ekzémom?

Atopický ekzém je charakteristickým a pomerne nepríjemným kožným ochorením. Objavuje sa už u malých detičiek a vo väčšine prípadov sa jedná o dlhotrvajúce ochorenie s presahom až do dospelosti. Atopický ekzém sa vyskytuje kdekoľvek na tele, najčastejšie však v oblastiach záhybov kože na rukách, v oblasti lakťov či kolien. Nezriedka zasahuje aj tvárovú časť hlavy a krk.

Spúšťače atopie

Existuje celý rad spúšťačov atopie, ktoré môžu byť alergickej aj nealergickej povahy. Predpoklad pre vznik atopie predstavuje narušenie kožnej bariéry, akéhosi prirodzeného ochranného filtra kože, cez ktorú potom uniká voda a vlhkosť. Porušená bariéra však nedokáže zabrániť ani prenikaniu baktérií a alergénov z vonka. Zdravá pokožka sa im dokáže brániť, atopická však nie, preto v nej spôsobujú zápalové ložiská. Častými spúšťačmi atopického ekzému sú roztoče, tráva, peľ, stres, nevhodné kozmetické prípravky či náhle zmeny teplôt.

Výskyt atopie

Atopický ekzém sa na tele pacienta prejavuje charakteristickými ložiskami červenej farby. Koža v týchto miestach má tendenciu k odlupovaniu sa, pri rozvinutejšej forme atopie dokonca mokvá. Zasiahnuté miesta sú pre pacienta veľmi citlivé a svrbivé. Tieto pocity sa dostavujú už pri drobnom dotyku ekzému s akýmkoľvek predmetom alebo látkou.

U detí sa atopia vyskytuje najmä v záhyboch končatín, na zápästiach či členkoch. V prípade dospelých sú najčastejšie zasiahnuté ruky a nohy. Zapálená koža sa tu prejavuje bolesťou, suchosťou, svrbením a začervenaním, čo môže byť veľmi obmedzujúce pri práci aj bežnom živote. Zvlášť, ak ekzém zasiahne konce prstov, prípadne prsty a päty na nohách.

Ako sa starať o zasiahnuté časti rúk a nôh?

Starostlivosť o atopiou zasiahnuté miesta na tele by sa v každom prípade mala konzultovať s odborníkom. Aj pacient sám však môže prispieť k zmierneniu prejavov ochorenia.

  • Identifikovanie alergénov: V prvom rade je potrebné zistiť príčinu zápalových procesov a podráždenia. Je oveľa ľahšie bojovať s nepriateľom, ktorého poznáte, ako s celkom anonymným protivníkom.
  • Vyhýbanie sa škrabaniu: Škrabanie ekzému nič nerieši, skôr celú situáciu zhoršuje; poškodzuje kožu a môže spôsobiť infekciu. Pomáha ostrihanie nechtov na rukách, nosenie rukavíc, do istej miery aj prekrytie ekzému obväzom.
  • Správna kozmetika je dôležitá: Pacienti s atopickou dermatitídou by nemali používať bežné kozmetické prostriedky. Tie totiž môžu pôsobiť vysušujúco a dráždivo. Oveľa vhodnejšia je dermatologicky testovaná a jemná kozmetika na suchú pokožku, prípadne špeciálny kúpeľ na atopický ekzém.

  • Čo s potom a chladom: Ekzematické ochorenia zhoršuje aj pot, ktorý je kritickým momentom najmä v prípade nôh. Odporúča sa preto nosiť ľahkú, vzdušnú obuv a ponožky zo 100% bavlny. Chlad zase najviac pociťujú ruky, preto ich treba chrániť krémom proti chladu a pred spánkom dostatočne hydratovať.