Aj s drobným problémom s ušami choďte k špecialistovi. Otoskopia odhalí mnohé.

 

Starosť o uši je dôležitá, aj zvonenie alebo zaliehanie ucha môžu predznamenávať väčšie zdravotné problémy.

Zdravý človek má tendenciu zanedbávať preventívne prehliadky u lekára. Ak sa mu raz za čas niečo stane alebo ho niečo bolí, väčšinou nad tým mávne rukou a čaká, že to zase prejde. Žiadny problém by sa ale nemal podceňovať. To isté platí aj pre váš sluchový orgán. Uši sú úžasnou časťou tela, ktorá nám pri zdravom sluchu umožňuje počuť od 20 do 20 000 Hz. V starobe potom táto schopnosť značne klesá. 

Zhoršenie sluchu môže byť postupné a pomalé, preto mu človek zo začiatku nevenuje žiadnu pozornosť. Neskorá návšteva otorinolaryngológa však už môže byť k ničomu. Lekár už vám možno nedokáže pomôcť. Okrem toho problémy so sluchom môžu značiť aj iné zdravotné problémy v tele. Pritom vyšetrenie u odborníka nie je nič náročné. Vďaka otoskopii väčšinou hneď lekár vidí, kde môže byť problém. Otoskop je mikroskopický prístroj so zabudovaným zdrojom svetla, vďaka ktorému odborník vidí vnútornú časť ucha zväčšene.

Hygiena je základ

Rovnako ako by sme sa celý život mali starať o svoje oči alebo kožu, aj uši potrebujú náležitú starostlivosť. Ak si chcete dobrý sluch uchovať čo najdlhšie, nezabudnite na hygienu. Rad ľudí robí veľkú chybu tým, že si až príliš často a až moc do hĺbky čistí uši vatovými tyčinkami. Pritom tie vám môžu skôr uškodiť. Namiesto aby ušný maz z ucha dostali von, zasúvajú ho ešte hlbšie smerom k bubienku. Mazová zátka môže byť veľkým problémom. Otoskopia síce tento problém hneď odhalí, ale jej odstraňovanie je predsa len trochu nepríjemné. Okrem toho môže spôsobiť aj väčšie problémy, než len zhoršený sluch, ako sú napríklad rôzne zápaly alebo poranenia bubienka. 

Ucho má samočistiacu funkciu. Ak ste zdraví, s čistením to nemusíte nejako preháňať, stačí ho pri sprchovaní vždy dobre umyť. Pokiaľ máte väčší výskyt mazu, môžu za to tiež zdravotné problémy, ktoré so sluchom nesúvisia, môže to byť napríklad aj vysoký cholesterol. Okrem hromadenie mazu, môže dôjsť aj k zápalu uší. Baktérie sa môžu dostať do ucha napríklad aj pri plávaní, neprospieva im ani prievan.

Pozor na hluk

Veľkým problémom dneška je neúmerná hluková záťaž. Takzvaný zvukový smog, ako je hlasná hudba, hlučná miesta, rôzne stroje, môžu vašim ušiam ublížiť. Neblahými prejavy môže byť zvonenie alebo šum v uchu, ktorý počuje len pacient. Ak šelest – tinnitus – nemizne, môže to byť veľmi nepríjemné a narušovať aj sluchové schopnosti.

 

Ak sa u vás objavia najmenšie problémy, treba navštíviť odborníka. Varovným signálom by pre vás mohlo byť zaliehanie ucha, zhoršený sluch, tlak, tepanie alebo zvonenie v uchu, drobná bolesť. Všetko je potrebné sledovať. Problémy s ušami totiž môžu znamenať aj iné zdravotné problémy, ako sú napríklad choroby kardiovaskulárneho systému.