Hyperpigmentácia – čo ju vyvoláva a ako sa prejavuje?

Nerovnomerná pigmentácia kože, popisovaná aj ako slnečné či starecké škvrny, je často sa vyskytujúcim javom. Tmavé škvrny a fliačiky sa objavujú azda najviac na tvári a rukách, no bežne aj na iných častiach tela. Aké typy hyperpigmentácie poznáme a čo ju spôsobuje?

Čo je hyperpigmentácia a aké druhy poznáme?

Termín hyperpigmentácia popisuje nerovnomerne sfarbené časti pokožky. Pigmentové škvrny sa objavujú ako tmavé miesta na koži, ktoré spôsobujú nerovnomerný vzhľad kože. Sú sprievodným javom stavov ako melazma či post-zápalová hyperpigmentácia. Hyperpigmentácia sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s tmavším odtieňom pleti, pretože pigmentácia ich pokožky je výraznejšia ako pigmentácia pokožky ľudí so svetlejším typom pleti.

Starecké škvrny (Lentigo) – týmto pojmom sa označujú drobné tmavé pigmentové škvrny spôsobené slnečným žiarením. Z tohto dôvodu sa vyskytujú najmä na miestach, ktoré sú najčastejšie vystavené slnečnému svetlu, napríklad na tvári, krku, dekolte či rukách.

Melazma – známa aj ako melazma, je druh hyperpigmentácie zasahujúci prevažne tvárovú časť. Melazma sa najčastejšie vyskytuje u žien a predpokladá sa, že jej výskyt priamo ovplyvňujú hormonálne výkyvy. Preto melazmu badať na tvárach žien najmä počas tehotenstva (aj preto sa označuje pojmom tehotenská maska).

Post-zápalová hyperpigmentácia – k tomuto druhu hyperpigmentácie dochádza po vyliečení istého druhu kožnej traumy (poškodenia, choroby a pod.), ktorá môže po sebe zanechať inak sfarbenú plochu. Post-zápalová hperpigmentácia sa bežne vyskytuje u pacientov trpiacich na akné, no môže byť spôsobená aj kozmetickými zásahmi (chemický peeling či ošetrenie laserom).

Existujú aj ďalšie faktory spôsobujúce stmavnutie pokožky, napríklad zjazvenie, materské znamenia či rakovina kože. Tieto sa však nepovažujú za druh hyperpigmentácie.

Čo spôsobuje a (alebo) spúšťa hyperpigmentáciu?

Hyperpigmentáciu spôsobuje zvýšená produkcia melanínu. Melanín je telu vlastný pigment, ktorý dodáva farbu pokožke, vlasom i očiam. Zvýšenú tvorbu tohto farbiva môže vyvolať mnoho faktorov, medzi tie najčastejšie však radíme hormonálne vplyvy, pokročilý vek, poškodenie kože a nadmerné vystavenie slnku.

Slnko a hyperpigmentácia – slnečné žiarenie spúšťa tvorbu melanínu, ktorý pôsobí ako ochranný štít tela proti škodlivým UV lúčom. Nadmerné vystavenie slnku môže tento proces narušiť a viesť až ku hyperpigmentácii. Slnečné žiarenie však hyperpigmentáciu nielen vyvoláva, ale aj zhoršuje.

Vek a hyperpigmentácia – s rastúcim vekom sa znižuje počet buniek produkujúcich melanín (nazývajú sa melanocyty). Zvyšné bunky – melanocyty sa zväčšujú a majú tendenciu ku zhlukovaniu. Tieto fyziologické zmeny vysvetľujú štatisticky podložený nárast stareckých škvŕn najmä u osôb starších ako 40 rokov. Objavili ste si na tele prvé prejavy hyperpigmentácie? Nezabudnite do svojej rutinnej starostlivosti o pokožku zaradiť overený a kvalitný krém na pigmentové škvrny.