Moderné súkromné očné ambulancie sú dostupné všetkým pacientom

Bez dokonalého fungovania nášho zraku môže byť bežný život veľmi obmedzený a komplikovaný. Najviac by o tom vedeli rozprávať zrakovo postihnutí ľudia, ktorých život je limitovaný hendikepom. Každé zhoršené videnie, zápal oka, úraz či bolesť by mal viesť k tomu, aby ste navštívili ambulanciu očného lekára. Iba správna a včasná diagnostika môže pomôcť zachrániť zrak a odhaliť včas prípadné ochorenie alebo skrytú zrakovú poruchu.

V ambulancii očného lekára môžete zistiť veľa vecí o svojom zdraví

S návštevou očnej ambulancie by sa malo začať už v útlom veku detí, najlepšie nástupom do škôlky. Keď sa dieťa vyvíja, potrebuje rozvinúť všetky svoje zmysly, a práve zrak je jedným z najdôležitejších z nich, keďže ním vnímame väčšinu podnetov z vonkajšieho sveta.

Už v nízkom veku je dobré poznať stav očí dieťaťa aj s možným vývojom do budúcna či s prípadnou nutnosťou korekcie prípadnej zrakovej poruchy. Dospelý by mal očnú ambulanciu navštíviť ideálne raz ročne v rámci preventívnej prehliadky, minimálne však raz za dva roky.

Preventívne prehliadky u oftalmológa, podobne ako u praktického lekára, bývajú často podceňované. Ambulancie očného lekárstva navštevujú skôr starší ľudia a seniori, u ktorých je už predpoklad rozvoja niektorého očného ochorenia, či už vplyvom veku, životného štýlu alebo zhoršenia celoživotnej zrakovej poruchy.

Seniorov často postihuje sivý zákal, glaukóm, vekom podmienená degenerácia makuly či syndróm suchého oka. U cukrovkárov sa zase môže rozvinúť diabetická retinopatia, ktorá poškodzuje sietnicu. Mnohé očné ochorenia súvisia so systémovým alebo orgánovým ochorením pacienta.

Prečo nezanedbávať očné vyšetrenia?

Práve pri preventívnej prehliadke aj vďaka špičkovému vybaveniu a špecializovaným prístrojom odhalia oční lekári mnohé ochorenia, o ktorých pacienti dovtedy nevedeli. Vyšetrenia v očnej ambulancii sa nemusia báť ani najmenší, je úplne bezbolestné a prebieha bez dotyku prístrojov s okom.

Vďaka očným klinikám nemusíte navštevovať obvodného očného lekára, pretože v špecializovaných súkromných ambulanciách môžete absolvovať komplexné očné vyšetrenie a môžu vás odporučiť na prípadný operačný zákrok. Ak je očná ambulancia priamo súčasťou kliniky očnej mikrochirurgie, nepotrebujete výmenný lístok. Objednať sa na vyšetrenie môžete aj online, bez nutnosti zdvihnúť telefón alebo prísť osobne.

Mnohé z nich poskytujú aj bezplatné poradenstvo nech ste naozaj kde koľvek, očná ambulancia v Starej Ľubovni je vám k dispozícii ak ste napríklad z východného Slovenska. V rámci vyšetrovacích metód sa zameriavajú na vyšetrenie zrakovej ostrosti, vyšetrenie zorného poľa a periférneho videnia perimetrom, vyšetrenie očného pozadia, ktoré dokáže odhaliť napríklad spomínanú vekom podmienenú degeneráciu makuly či zmeny na sietnici spôsobené cukrovkou alebo vysokým krvným tlakom. Práve tieto ochorenia je dôležité odhaliť ešte v počiatočnom štádiu, kedy sa dajú liečiť. Očný lekár vám tak môže pomôcť odhaliť príčinu bolestí hlavy, začínajúcu cukrovku či dokonca nádorové ochorenie.

V očnej ambulancii vás tiež poučia o aplikácii kontaktných šošoviek a poradia pri ich výbere. Ambulancie uskutočňujú predoperačné vyšetrenia, pričom operáciu pacient absolvuje následne na klinike. V ponuke je dnes mnoho operačných metód tie sa priamo pacientovi na mieru odporúčajú podľa typu ochorenia. Základný rozdiel je klasická operačná metóda verzus moderná laserová operácia očí.

Jednotlivé štandardné vyšetrenia sú hradené poisťovňou, špecializované vyšetrenia si pacient hradí sám, rovnako ako operačný zákrok. Očná ambulancia vám poskytne kompletnú starostlivosť a diagnostiku ochorenia očí, postará sa o stanovenie stupňa dioptrií. Výber šošoviek či okuliarov je už na pacientovi.

Očné kliniky disponujú modernými technológiami

Očné kliniky sú komplexnými zariadeniami, ktoré realizujú mikrochirurgické zákroky, dokonca aj ambulantne, a dokážu sa profesionálne postarať o váš zrak. Jedným z pilierov úspechu kvalitnej očnej kliniky je práve výnimočná technológia a práca špičkových chirurgov. Preferujú zákroky, ktoré čo najmenej zaťažujú pacienta.

Dokážu vás zbaviť sivého zákalu, operovať glaukóm a všetky refrakčné chyby oka, vrátane astigmatizmu. Nevyhýbajú sa ani oblasti plastickej chirurgie a operácii viečok, keďže ovisnuté viečka a nadbytočná koža môžu okrem estetického problému ovplyvňovať aj kvalitu videnia. Samozrejme, cieľom je tiež dosiahnuť mladší a sviežejší vzhľad, takže tieto zákroky vracajú človeku jeho sebavedomie.

Kliniky sa zameriavajú aj na detských pacientov

Očné kliniky sa zameriavajú aj na detských pacientov. Detské očné centrum sa venuje diagnostike a liečbe detského zraku už od narodenia, keďže kvalita zraku má vplyv na celý život. Niektoré deti trpia pohybovými ochoreniami zraku, ako je škúlenie, tupozrakosť alebo ochrnutie očného svalstva.

Existuje však množstvo cvičení a techník, a správne nastavenou liečbou je možné u dieťaťa dosiahnuť stabilnú a dostatočnú zrakovú schopnosť. S návštevou kliniky netreba otáľať, pretože po 7. roku života už často terapia nedokáže priniesť želané výsledky kvôli rozvinutému štádiu ochorenia.

Skoré rozpoznanie choroby a liečba porúch zraku sú dôležité pre každého človeka. Mladí ľudia potrebujú mať zdravé oči rovnako ako tí starší. S pribúdajúcim vekom je dobrý zrak zásadný pre samostatnosť, nezávislosť človeka a tiež elimináciu rizika nehôd. Preto sa netreba návšteve očnej ambulancie vyhýbať. Zrak máte iba jeden a zachrániť vám ho môžu iba pravidelné návštevy špecialistov.